ლიტვის სამხედრო აკადემიის მსმენელის სტაჟირების დასასრული
ეროვნულ თავდაცვის აკადემიასა და ლიტვის სამხედრო აკადემიას შორის გაფორმებული მემორანდუმისა და სამოქმედო გეგმის ფარგლებში, აკადემიაში 6 კვირიანი სამეცნიერო-კვლევითი სტაჟირება გაიარა ლიტვის სამხედრო აკადემიის მეოთხე კურსის მსმენელმა, ანდრეი ზურბიცკმა.
სტაჟირების ფარგლებში, ლიტველი მსმენელი მუშაობდა სამეცნიერო-კვლევით ნაშრომზე „2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ საქართველოს უსაფრთხოების პოლიტიკის ცვლილებები და სამხედრო სტრუქტურის მოდერნიზაცია“. აკადემიამ მსმენელს გამოუყო სამეცნიერო-კვლევითი ნაშრომის ხელმძღვანელი სამეთაურო-საშტაბო სკოლის ინსტრუქტორი, ვიცე-პოლკოვნიკი გიორგი ყალიჩავა, რომელიც კადეტს აძლევდა რჩევებს და ეხმარებოდა ნაშრომისთვის საჭირო ინფორმაციის მოძიებაში.
აკადემიის მხარდაჭერით, ლიტველი მსმენელი შეხვდა უშიშროების საბჭოს, თავდაცვის სამინისტროს, გენერალური შტაბის, ნატო-საქართველოს სამეკავშირეო ოფისისა და ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის წარმომადგენლებს. იგი ასევე იმყოფებოდა საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის  ოფისში, სამეცნიერო კვლევით ცენტრ „დელტაში“,  სსიპ - კიბერუსაფრთხოების ბიურსა და უსაფრთხოების სექტორის სხვა სახელმწიფო და არასამთავრობო დაწესებულებებში.
მსგავსი სამეცნიერო-კვლევითი სტაჟირებების განხორციელება ხელს შეუწყობს საქართველოს ეროვნულ თავდაცვის აკადემიასა და ლიტვის სამხედრო აკადემიას შორის არსებული თანამშრომლობის გაღრმავებას.

In the framework of the MoU and the Action plan signed between National Defence Academy of Georgia and the Military Academy of Lithuania, the 4th year Cadet of the Military Academy of Lithuania, Andrei Zubrichki completed the 6 week scientific-research internship at the NDA.
During the internship the Lithuanian Cadet was working on his research paper “Georgia’s Security Policy Changes after Russia-Georgia War in 2008: The Military Structure Modernization”. Instructor of the Command and Staff School, LTC Giorgi Kalichava was assigned as the academic supervisor in order to provide advice and support to the Cadet.
By the support of the Academy, the Lithuanian Cadet met with the representatives of the Security Council, MoD, GAF, NATO Liaison Office and Information Center on NATO and EU. He also visited the EUMM, STC “DELTA”, LEPL – Cyber Security Bureau and other state and non-governmental institutions from the security sector.
Implementing the similar scientific-research internships will improve the existing cooperation with the NDA of Georgia and the Lithuanian Military Academy.