ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში კაპიტნის საკარიერო სკოლის კურსების 2015 წლის მეორე გამოშვებისადმი მიძღვნილი ცერემონიალი გაიმართა.
აკადემიაში დღეს პირველი ქვეითი კაპიტნის საკარიერო კურსის დაარსების 10 წლის იუბილეც აღნიშნეს. კურსდამთავრებულებს საქართველოს თავდაცვის მინისტრის მოადგილემ ანა დოლიძემ და გენერალური შტაბის უფროსის მოადგილემ, პოლკოვნიკმა ომარ ბეგოიძემ სიტყვით მიმართეს და სამომავლოდაც წარმატებები უსურვეს.
„კაპიტნის საკარიერო სკოლას მნიშვნელოვანი ადგილი უჭირავს ჩვენი სამხედრო განათლების სისტემაში. ჩვენს შეიარაღებულ ძალებს 104 კიდევ უფრო განათლებული და მაღალ დონეზე მომზადებული ოფიცერი შეემატა. დღეს საკაპიტნო სკოლის 10 წლის იუბილეცაა. ამ დაწესებულების შექმნა ჩამოყალიბება იყო დიდი და მნიშვნელოვანი ნაბიჯი ჩვენი განათლების სისტემის განვითარებაში. მანამდე მხოლოდ ძირითადი ოფიცრის კურსი გვქონდა. ამ სკოლის ჩამოყალიბების შემდეგ კი შევძელით და ჩამოვაყალიბეთ სამეთაურო საშტაბო კურსები. დღეს ჩვენი ოფიცრები ემზადებიან და მაღალ, ნატოს სტანდარტების განათლებას იღებენ“, - აღნიშნა პოლკოვნიკმა ომარ ბეგოიძემ.
კაპიტნის საკარიერო სკოლის სხვადასხვა გვარეობის კურსი წარმატებით 104-მა ოფიცერმა დაასრულა. მათ შორის ერთი ოფიცერი საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროდან იყო მივლინებული. კურსდამთავრებულებს სწავლების შესაბამისი სერტიფიკატები გადაეცათ.
კურსების გამოშვებას და საიუბილეო ღონისძიებას საქართველოს შეიარაღებული ძალების წვრთნისა და სამხედრო განათლების სარდალი, პოლკოვნიკი ლევან ბერია და სხვა მაღალი რანგის სამხედრო მოსამსახურეები დაესწრნენ.
ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში ქვეითი კაპიტნის საკარიერო კურსი 2004 წელს, აშშ-ის სამხედრო ინსტრუქტორებისა და მრჩევლების მხარდაჭერით შეიქმნა. სასწავლო კურსზე პირველი ნაკადი 2005 წლის 17 იანვარს მიიღეს.
ამჟამად სკოლის შემადგენლობაში 9 გვარეობის კურსი შედის. ესენია: მანევრის, არტილერიის, საინჟინრო, ლოგისტიკის, პერსონალის, დაზვერვის, კავშირგაბმულობის, ავიაციისა და საჰაერო თავდაცვის კაპიტნის საკარიერო კურსები.
კაპიტნის საკარიერო სკოლის პროგრამა ოფიცრის განათლების შუალედურ საფეხურს წარმოადგენს, რომელიც სამხედრო მოსამსახურეებს საშუალებას აძლევს, მიიღონ ტაქტიკური დონის განათლება. კაპიტნის საკარიერო სკოლა 1000-ზე მეტმა სამხედრო მოსამსახურემ დაამთავრა.

The Graduation of the Captain Career School Courses
National Defence Academy hosted the second graduation of 2015 of the Captain Career School Courses and the 10 year anniversary of the Infantry Captain Career Course.
Deputy Defence Minister, Ms. Ana Dolidze and the First Deputy Chief of Staff, Colonel Omar Begoidze addressed the graduates and wished them success.
“Captain Career School has a very important place in the military educational system. 104 educated and better trained officers joined the GAF. Today, the Captain Career School is also celebrating its 10 year anniversary. Setting up this institution was very important and successful step in the military educational system. Before the Captain Career School there was only Basic Officer Course and after establishing Captain Career School we also established the Command and General Staff School. Today our Officers have an opportunity to receive education fitting to NATO Standards” – stated Colonel Omar Begoidze.
104 Officer have successful completed difference Captain Career Courses including one Officer from the Ministry of Internal Affairs. Graduates were awarded with certificates.
Trainings and Military Education Commander, Colonel Levan Beria and other high rank military personnel attended the ceremony.
Infantry Captain Career Course was established in 2004 by the support of the U.S. military instructors and advisers. The first Course was implemented in 2005, January 17.
Today the School includes 9 courses, such as Manoeuvre, Artillery, Engineering, Logistics, Personnel, Intelligence, Signal, Aviation and Air Defence Captain Career Courses.
Captain Career School provides the middle level education for Officers and enables them to receive tactical level education. More than 2000 military personnel have graduated the Captain Career School.