ვიცე-პოლკოვნიკ თამაზ საათაშვილის შეიარაღებული ძალებიდან დათხოვნა
ეროვნული თავდაცვის აკადემიის უმცროს ოფიცერთა სკოლის სიმულაციის სასწავლო განყოფილების უფროსი, ვიცე-პოლკოვნიკი თამაზ ალექსანდრეს ძე საათაშვილი თავდაცვის მინისტრის ბრძანებით დათხოვნილ იქნა შეიარაღებული ძალებიდან.
დღეს, ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში ვიცე-პოლკოვნიკ საათაშვილის შეიარაღებული ძალებიდან დათხოვნის ცერემონია გაიმართა. აკადემიის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა, ვიცე-პოლკოვნიკმა ვასილ კოპეიკინმა მას მადლობა გადაუხადა საქართველოს შეიარაღებული ძალების აღმშენებლობის საქმეში შეტანილი წვლილისთვის და მედალი „სამშობლოსათვის თავდადებული“ გადასცა.
ვიცე-პოლკოვნიკი საათაშვილი ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში 2014 წლიდან მსახურობს. იგი დანიშნული იყო აკადემიის G-3-ის დაგეგმვის განყოფილების ოპერატიულ მორიგედ, ხოლო 2015 წლის აპრილში დაიკავა უმცროს ოფიცერთა სკოლის სიმულაციის სასწავლო განყოფილების უფროსის თანამდებობა.
35 წლიანი სამხედრო სამსახურის განმავლობაში, ვიცე-პოლკოვნიკ საათაშვილს მონაწილეობა აქვს მიღებული 1991-1992, 2004 წლებში სამაჩაბლოს რეგიონში მიმდინარე საბრძოლო მოქმედებებში, 2008 წლის აგვისტოს ომში, სამშვიდობო მისიებში - 2007-2008 წლებში ერაყის რესპუბლიკაში, ქ. ალკუტსა და 2010-2011 წლებში ავღანეთის რესპუბლიკაში საერთაშორისო უსაფრთხოების უზრუნველყოფის ძალების (ISAF) შემადგენლობაში.
ვიცე-პოლკოვნიკ საათაშვილს მიღებული აქვს მედალი „სამშობლოსათვის თავდადებული“, მედალი სამშვიდობო მისიებში მონაწილეობისთვის, ნატო-ს მედალი და I ხარისხსი უწყებრივი მედალი.

The Discharge of Lieutenant-Colonel Tamaz Saatashvili from the Georgian Armed Forces
By the orders of the Minister of Defence the Head of the Simulation Training Section of Junior Officer School, LTC Tamaz Saatashvili was discharged from the Georgian Armed Forces.
Today was held the discharge ceremony of the LTC Saatashvili from the Georgian Armed Forces. Acting Rector of NDA, LTC Vasil Kopeikin thanked him for his contribution to the GAF and handed over the medal “Devoted for Homeland”.
LTC Saatashvili was appointed at the NDA in 2014 as a Duty Officer of NDA G-3 Section. In 2015 he was promoted as the Head of the Simulation Training Section of the Junior Officer School.
During 35 years of military service LTC Saatashvili has participated in combat operations in Samachablo Region during 1991-1992 and 2004, in 2008 August War, peacekeeping operations – 2007-2008 in Iraq, Al-Kūt and in 2010-2011 as a part of the International Security Assistance Force (ISAF).
LTC Saatashvili has received the medal of “Devoted for Homeland”, medal for participating in peacekeeping operations, NATO medal and 1st Degree Service Medal.