უმცროს ოფიცერთა მომზადების კურსი
თავდაცვის ეროვნულ აკადემიაში უმცროს ოფიცერთა მომზადების ძირითადი კურსი დასრულდა. 180 სამხედრო, მათ შორის 5 შინაგან საქმეთა სამინისტროს განსაკუთრებულ დავალებათა სამმართველოდან სწავლებას წლის და ექვსი თვის განმავლობაში გადიოდა. ეროვნული აკადემიის ინსტრუქტორებმა მსმენელები მსუბუქ, ქვეით, სამხედრო–სამედიცინო, ავიაციისა და საჰაერო თავდაცვის სპეციალობებში მოამზადეს. კურსის ფარგლებში სამხედროებმა სწავლების სამი ეტაპი გაიარეს: დაწყებითი საბრძოლო მომზადება, უმცროს ოფიცერთა მომზადების საკანდიდატო და უმცროს ოფიცერთა მომზადების ძირითადი კურსები. ჯარისკაცებმა ათეულისა და ოცეულის დონეზე სამხედრო ტოპოგრაფია, საცეცხლე, ტაქტიკური, საინჟინრო, სამედიცინო და ფიზიკური მომზადებაც გაიარეს. კურსის გამოშვების ოფიციალური ცერემონია ეროვნულ აკადემიაში დღეს გაიმართა. ოფიცრებს შესაბამისი დიპლომები გადაეცათ და ლეიტენანტის წოდება მიენიჭათ.
ღონისძიებას საქართველოს შეიარაღებული ძალების გაერთიანებული შტაბის უფროსი, გენერალ-მაიორი დევი ჭანკოტაძე, შტაბის უფროსის მოადგილეები – ბრიგადის გენერალი დავით ნაირაშვილი და პოლკოვნიკი არსენ ცუხიშვილი და შეიარაღებული ძალების გაერთიანებული შტაბის წვრთნებისა და სამხედრო განათლების სარდალი ნიკა ჯანჯღავა  ესწრებოდნენ. ”დღევანდელი დღე მთელს საქართველოს მინდა მივულოცო. შეიარაღებულ ძალებს 180  კარგად მომზადებული ლეიტენანტი შეემატა. მათ მინდა მივულოცო ოფიცრის წოდების მიღება და  წარმატებული სამხედრო კარიერა ვუსურვო,” განუცხადა ჟურნალისტებს გენერალ–მაიორმა დევი ჭანკოტაძემ. როგორც წვრთნებისა და სამხედრო განათლების სარდალმა აღნიშნა, ჯარისკაცებმა სერიოზული მომზადება გაიარეს – ”ეს არის ოფიცერთა ის ნაკადი, რომელიც რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ მოვიდა. მათ ძალიან მნიშვნელოვანი და კარგი მომზადება გაიარეს, ახლა კი ისინი საქართველოს შეიარაღებული ძალების შემადგენლობაში შევლენ როგორც ლეიტენანტები. ეჭვი არ მეპარება, რომ აღნიშნული თაობა ქართული ჯარის აღმშენებლობაში აქტიურ მონაწილეობას მიიღებს,” განაცხადა პოლკოვნიკმა ნიკოლოზ ჯანჯღავამ.
კურსის დასრულების შემდეგ სამხედრო მოსამსახურეები სპეციალობების მიხედვით შეიარაღებული ძალების სხვადასხვა ქვედანაყოფებში გადანაწილდებიან.

Junior Officers’ Training Course
Basic training course for junior officers’ has completed at the National Defence Academy. 180 military officers, including five members of Special Task Division of the Ministry of Internal Affairs underwent the course during a year and a half. The instructors of National Academy prepared the students in light infantry, military-medical, aviation and air defence specialties. Within the course, the militaries underwent three following stages of the training: basic combat training, junior officers’ candidate and junior officers’ basic courses. The soldiers also underwent military topography, marksmanship, tactical, engineering, medical and physical preparation on the squad and platoon level. The official graduation ceremony was held at National Defence Academy today. The officers were granted diplomas and ranks of lieutenant.
Chief of Joint Staff of the Georgian Armed Forces Major-General Devi Chankotadze, Commander of Training and Military Education of Joint Staff of GAF Colonel Nikoloz Janjgava, deputies of the Chief of Joint Staff – Brigadier General Davit Nairashvili and Colonel Arsen Tsukhishvili attended the solemn ceremony. “I would like to congratulate this day to all Georgia. Georgian Armed Forces has increased with 180 well-trained lieutenants. I’d like to congratulate them officer ranks and wish them successful military career”, stated Major-General Devi Chankotadze to the journalists. As the Commander of Training and Military Education mentioned the military service men underwent serious trainings. “This is the group of the officers who enrolled in the Academy after the Russia-Georgia War. They underwent very important and productive preparation. Now they will join the Georgian armed Forces as lieutenants. I have no doubt that the mentioned generation of officers will take active part in the building of Georgian Army”, declared Colonel Nikoloz Janjgava.
After the completion of the course, the military service men will be assigned to the different subdivisions of the Armed Forces according to their specialties.