ეროვნული სამოქმედო გეგმის ფარგლებში, ეროვნული თავდაცვის აკადემიის, როგორც საბაკალავრო, ასევე საკარიერო სკოლების სასწავლო გეგმის მიხედვით იუნკერებსა და მსმენელებს უტარდებათ სწავლებები გენდერული თანასწორობის პრინციპებზე.
2015-2016 სასწავლო წელს საბაკალავრო სკოლის მეოთხე კურსის იუნკერების სასწავლო პროგრამაში დაინერგა მოდული გენდერული საკითხების მეინსტრიმინგთან დაკავშირებით, აქედან გამომდინარე საჭირო გახდა აღნიშნულ საკითხებზე სახელმძღვანელოს მომზადება, რომელიც შემდგომში გაეროს ქალთა ორგანიზაციის მხარდაჭერით მომზადდა.
სახელმძღვანელოს მიხედვით გაიმართა პილოტური სწავლება, რომლის ფარგლებში, აკადემიის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა, ქალბატონმა მაია ავალიანმა და საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს საერთაშორისო სამართლის სამმართველოს უფროსმა, ბატონმა გიორგი ამანათიძემ გენდერული თანასწორობის ძირითად ცნებებზე, გენდერულ როლებზე, სტერეოტიპებზე და კონფლიქტის დროს გენდერული ნიშნით ძალადობასა და სექსუალურ ძალადობაზე ისაუბრეს.
სწავლებაზე ასევე განიხილეს საერთაშორისო სამართლის ნორმები, კონვენციები და თავდაცვის სამინისტროს გენდერული თანასწორობის პოლიტიკა.

In the framework of National Action Plan, Junkers of the Bachelor School and attendees of the Career School are permanently given trainings on gender equality Principles.
From the academic year 2015-2016, a module addressing to the gender equality issues was incorporated into the curriculum of the Bachelor school. Therefore, there was a need for the development of a handbook which could cover above-mentioned issues. Notably, with the support of UN Women, the handbook is already prepared.
Based on the handbook, the Junkers were given a training course by Mrs. Maia Avaliani, the head of the Administration of NDA and Mr. Giorgi Amanatidze, the head of the International Law Division of MoD, where presenters briefly overviewed the main concepts of gender equality, gender roles, sexual stereotypes and sexual violence in armed conflicts. During the seminar, presenters also discussed the gender policy of MoD, international norms and the convention on the elimination of all forms of discrimination against women.