სასწავლო წლის დაწყება აკადემიის მსმენელებს თავდაცვის მინისტრმა მიულოცა
დავით აღმაშენებლის სახელობის ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში ახალი სასწავლო წლის დაწყებისადმი მიძღვნილი საზეიმო ღონისძიება გაიმართა. აკადემიის პირველი და მეორე კურსის მსმენელებს სწავლის დაწყება საქართველოს თავდაცვის მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა პირადად მიულოცა.
თავდაცვის მინისტრი ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში სასწავლო პროცესის დაწყებას უშუალოდ გაეცნო. საზეიმო ღონისძიება საქართველოს სახელმწიფო ჰიმნით გაიხსნა, რომელიც  თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო ორკესტრმა შეასრულა. სახელმწიფო ჰიმნის შემდეგ, აკადემიის მსმენელებმა და დამსწრე სტუმრებმა წუთიერი დუმილით პატივი მიაგეს საქართველოს ერთიანობისათვის ბრძოლის დროს დაღუპულ ქართველ სამხედრო მოსამსახურეებს.
დღეიდან აკადემიის ბაკალავრიატის  პირველი კურსის მსმენელები 5 კვირიან საწყის საბრძოლო მომზადების კურსს გაივლიან.
ეროვნულ თავდაცვის აკადემიაში სწავლას სახელმწიფო სრულიად ანაზღაურებს.  აკადემიაში გასულ ეროვნულ გამოცდებზე სხვა სახელმწიფო თუ კერძო სასწავლებლებს შორის ყველაზე დიდი კონკურსი იყო.  ყველაზე დიდი მოთხოვნა სამხედრო ავიაციის სპეციალობაზე დაფიქსირდა,  შემდეგ ადგილზე გავიდა საერთო საჯარისო მართვის სპეციალობა.
აკადემიის მსმენელები უზრუნველყოფილნი არიან  თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი მატერიალურ-ტექნიკური ბაზით,  საცხოვრებელი ადგილით, კვებით, უნიფორმით, სამედიცინო მომსახურებით. აკადემიის კურსდამთავრებული იღებს ბაკალავრის ხარისხს და ლეიტენანტის სამხედრო წოდებას. აკადემია მოამზადებს ოფიცრებს  ქვეითი, საინჟინრო, ლოგისტიკის, სატანკო, მექანიზირებული, არტილერიის, ავიაციის, საჰაერო თავდაცვის და კავშირგაბმულობის სპეციალიზაციით.
აკადემიაში ჩაბარების შემდეგ, მსმენელები თავდაცვის სამინისტროსთან აფორემებენ 10-წლიან ხელშეკრულებას, რომელიც ითვალისწინებს 4-წლიან სწავლებასა და 6-წლიან სამხედრო საკონტრაქტო სამსახურს. სწავლის დასრულების შემდეგ მსმენელი იღებს ლეიტენანტის წოდებას.

A solemn ceremony to mark the beginning of a new academic year has been held at Davit Aghmashenebeli National Defence Academy today. Defence Minister Dimitri Shashkini personally congratulated the freshmen and sophomores on the beginning of a new academic year. Defence Minister got acquainted to the educational process of National Defence Academy.
The military band of the Defence Ministry opened the solemn event by performing Georgian National Anthem. In the course of the event the students and attendees paid a tribute to the memory of Georgian military servicemen fallen for the territorial integrity of our country.
From this time the first-year students of the Defence Academy will start a five-week Basic Combat Training (BCT) Course.
The cadets enrolled at the National Defence Academy will be fully financed by the state. The National Defence Academy was the only institution among other state or private educational establishments, where the largest number of entrants applied. The most popular specialteis were military aviation and joint army command.
At the Academy, the students will be provided with accommodation, adequate nutrition, uniforms, medical service and material-technical base meeting international standards.
After entering the National Defence Academy, the attendee concludes agreement with the Defence Ministry and gains the status of military servant. The Academy graduates will be awarded with Bachelor’s Degree and military rank of Lieutenant. The Academy will prepare officers in the following specializations: infantry, engineer, logistics, tank, mechanized, artillery, aviation, air defence and communications.
The students conclude an agreement with the Defence Ministry for 10 years that includes 4 years of studying and 6 years of contract-based military service.