სამეთაურო - საშტაბო სკოლის კურსდამთავრებულების მეორე გამოშვება და დაჯილდოება
დღეს საქართველოს თავდაცვის მინისტრმა ირაკლი ალასანიამ ეროვნული თავდაცვის აკადემიის სამეთაურო-საშტაბო სკოლის წარჩინებული სამხედრო მოსამსახურეები დააჯილდოვა. ოფიცრის უმაღლესი სამხედრო საკარიერო სასწავლებლის 28 კურსდამთავრებულის წინაშე სიტყვით გამოვიდა საქართველოს შეიარაღებული ძალების გაერთიანებული შტაბის უფროსის პირველი მოადგილე ბრიგადის გენერალი ვახტანგ კაპანაძე. კურსის წარმატებით გავლის სერთიფიკატები სამხედრო მოსამსახურეებს ასევე გადასცეს აშშ-ის ევროპის სარდლობის დაგეგმვის, პოლიტიკისა და სტრატეგიის დირექტორატის დირექტორის მოადგილემ კონტრადმირალმა მარკ მონტგომერიმ, საქართველოს შეიარაღებული ძალების გაერთიანებული შტაბის უფროსმა ბრიგადის გენერალმა გიორგი კალანდაძემ და ეროვნული თავდაცვის აკადემიის რექტორმა გიორგი ქველაძემ. საზეიმო ცერემონიას საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსიც დაესწრო.
სამეთაურო-საშტაბო სკოლის ათთვიანი კურსი მოსამზადებელი, საბრძოლო, სწავლების დაგეგმვისა და საბრძოლო მომზადების, თავდაცვისა და უსაფრთხოების, ომებისა და სამხედრო ხელოვნების მოდულებისაგან შედგებოდა. სამხედრო მოსამსახურეები სრული სპექტრის ოპერაციების განსახორციელებლად საერთო საჯარისო, გაერთიანებული, უწყებათაშორისი, მრავალეროვნულ და არაკონვენციურ ოპერატიულ გარემოში ბატალიონის, ბრიგადის და ოპერატიული დაჯგუფების ლიდერის უნარ-ჩვევებს დაეუფლნენ. სწავლება მოიცავდა როგორც თეორიულ, ასევე პრაქტიკულ ეტაპებს.
სამეთაურო-საშტაბო სკოლა 2009 წელს შეიქმნა. ოფიცრის უმაღლესი სამხედრო საკარიერო სასწავლებლის კურსის გავლა  შეიარაღებული ძალების უფროსი ოფიცრების შემდგომი კარიერული წინსვლისთვის აუცილებელია.

Awarding of Command and General Staff School Graduates
Minister of Defence of Georgia Irakli Alasania has awarded successful military servicemen of Command and General Staff School of National Defence Academy. First Deputy Chief of the Joint Staff of GAF Brigadier-General Vakhtang Kapanadze delivered a speech to the 28 graduates of officers’ higher military career institution. Deputy Director of Plans, Policy and Strategy of the United States European Command, Rear Admiral Mark Montgomery, Chief of the Joint Staff of GAF Brigadier General Giorgi Kalandadze and Rector of the National Defence Academy Giorgi Kvelidze awarded the military servicemen. Diplomatic Corps accredited to Georgia also attended the solemn ceremony.
The ten-month course of Command and General Staff School included modules in training, planning and combat preparation, defence and security, wars and military art. In order to carry our full spectrum operations the military servicemen were mastered in the leadership skills on battalion, brigade and operational units level in armed, united, inter-departmental, multi-national and non-conventional operational environment. The course included theoretical and practical stages.
Command and General Staff School was established in 2009. For making further military career, GAF`s senior officers are required to undergo officers’ high military career courses.